קוקו לוקו ובונה בטטה

01קוקומדענים לחקר ההתנהגות האינטלקטואלית עשו ניסוי בקרב שני שבטים פרימיטיביים אינדייניאיים. הם החליטו להכניס באישון לילה מקרר אמריקאי משוכלל למרכז הכפר, ולצפות מרחוק באמצעות מצלמות נסתרות כיצד יגיבו הילידים המקומיים לנוכח הממצא החדש.

בשבט “קוקו לוקו” השכים קום אחד הילידים כדי להוציא את הכלב לטיול, בדרך הוא ראה תיבה ענקית בצבע חום עשויה מחומר בלתי מזוהה. הוא הביט בה בעיניו, מישש בידיו וכלבו ריחרח באפו. ניסה להזיז את התיבה, ולבסוף מגיע למסקנה שבתוכה מונח משהו חשוב ו
כבד – כנראה מתנה משמיים (בגלל שאנחנו, בני שבט “קוקו לוקו” מאוד נחמדים).

02קוקוהוא קרא לראש השבט המכובד, בעל הנוצה האדומה והעצם באף. ראש השבט בדק את הממצא לעיני עשרות סקרנים (ולעיני המדענים שנמצאים הרחק משם ורואים הכל דרך מסך ענק). הוא הקיש על הקופסא, וביקש שיביאו לו סכין גדולה. ניסה והצליח לפת
וח את האריזה – לקול מחיאות כפיים סוערות. לעיני כולם נגלה חפץ מלבני גדול. ראש השבט הסתובב סביב החפץ, בחן והתבונן, משך בחוזקה באחת הבליטות, ולפתע נפתחה הדלת, ושוב – מחיאות כפים סוערות מצד הקהל.

הם רואים בפנים מדפים ומגירה. ראש השבט פתח את המגירה ומוציא משם חוברת. דיפדף בה, ואח”כ העביר לידי נתיניו וכולם נהנו מאוד מהתמונות 03קוקוהמדויקות והצבעוניות.

חשב לעצמו ראש השבט במבט מהורהר וידעני: “מה אפשר לעשות במתנה? מעניין למה זה משמש? מהי התועלת שיכולה לצמוח מזה?”

ואז עולה במוחו רעיון גאוני. הכריז בקול גדול: “במקום שכל החפצים והבגדים שלי יהיו מפוזרים על רצפת הצריף, אסדר אותם על המדפים של המתנה המופלאה”. איזה רעיון נפלא… ושוב מחיאות כפים סוערות. כמה חכם ראש השבט…

בשבט “בונה בטטה”, הסיפור חזר על עצמו. גם שם ראש השבט פתח את האריזה לקול מחיאות כפים. אולם לאחר שמצא את החוברת, וסקר את החלקים ו04קוקוהשווה אותם למה שמצויר בחוברת, החל להתבונן ולחשוב. הוא ראה חוט והבין שהחוט הזה צריך להתחבר לחורים שבקיר. לכן קדח חורים בקיר הצריף, הכניס את התקע אך כלום לא קרה.

הוא הבין שמשהו אמור להתרחש כאשר מכניסים את התקע, ואם לא קורה כלום, סימן שהחורים שקדח בקיר אינם מתאימים. לבסוף, הוא הבין שהוא לא מבין, ולכן שלח שני נציגים עם החוברת לעיירה הרחוקה, אולי שם הם מבינים. בעיירה שלחו את הנציגים לעיר הגדולה, שם הסבירו להם על המצאת החשמל…

ב05קוקוסופו של דבר הם חזרו לכפר עם גנרטור וטכנאי שחיבר את המקרר לחשמל. ראש השבט ראה שהמקרר שומר על טריות המזון. סוף סוף, אפשר לקרר או להקפיא את האוכל, ומעתה לא צריך לצוד בכל יום.

הנמשל:

למעשה, שני המנהיגים הפיקו תועלת מהמוצר, רק השאלה מי השתמש במוצר לפי התכלית שלשמה הוא נוצר. ברור הדבר, שההנאה והתועלת הגדולה ביותר מכל מוצר מופקת כאשר משתמשים בו לפי הוראות היצרן ולצורך התכלית. אף אחד לא קונה יאכטה כדי להשתמש בה כבמחסן.

בורא העולם ברא אותנו ואת העולם עם תוכנית מסודרת ועם תכלית לבריאה. התכלית היא קיום התורה מצוות ומעשים טובים, וקניית חלקנו לעולם שכולו טוב. אם נשתמש בהוראות (שזו התורה) היצרן (הוא בורא העולמים), נוכל להתשתמש בבריאה בצורה הטובה ביותר ולממש את תכליתה.